MinuOslo_Big
12,00 €

Ilmunud
03. 2019

Diplomaadi töö on huvitav ja mitmekesine. See hõlmab palju reisimist ja mitmeaastaseid välislähetusi. See raamat räägibki just ühest sellisest lähetusest, nelja aasta pikkusest elulõigust Oslos. Aga seda mitte diplomaadi, vaid temaga kaasas oleva abikaasa pilgu läbi. Milline tundub elu Norra pealinnas kõrvaltvaatajale, mida saatkonnas tegelikult tehakse ja mida on vaja selleks, et olla üks korralik koduperemees?
„…Oot-oot. Seda juttu ma juba kuulsin! Ja tõepoolest, laevagiid jutustas täpselt sama lugu, mida ta reisi esimesel kolmandikul oli teinud. Ei hakka siinkohal pinevust üleval hoidmagi ja ütlen kohe ära, et kolmas kolmandik ei erinenud eelnevast kahest. Sel hetkel puges mu hinge kahtlus, mis järgnevate päevade, nädalate ja kuude jooksul leidis paraku ainult kinnitust: Oslo on üks äraütlemata igav linn.“
Kas tõesti? Otsustage ise.

Katkendid

„Tere tulemast meie reisile! Lahkusime nüüd Bygdøylt, mis on tuntud muuseumipoolsaarena. Edasi lähme Oslo ooperimaja juurde ja lõpp-peatus on sadamas. Kui te vaatate paremale (laev oli ennast selleks hetkeks pööranud), näete varemeid, see on Akershusi kindlus...“ Oot-oot. Seda juttu ma juba kuulsin! Ja tõepoolest, laevagiid (või oli see sisse loetud tekst, mis lindi pealt jooksis) jutustas täpselt sama lugu, mida ta reisi esimesel kolmandikul oli teinud. Ei hakka siinkohal pinevust üleval hoidmagi ja ütlen kohe ära, et kolmas kolmandik ei erinenud eelnevast kahest.

(jätkub raamatus)


Nõnda siis jäigi meil vajalik kraam ostmata ja pidime esmaspäeva ootama. Hiljem selgus, et ka riiklikel pühadel pole meil poodi asja. Pühad võivad aga siinmail kesta järjest mitu päeva ja kui neile omakorda järgneb veel pühapäev, siis võib vabalt juhtuda, et sul pole neli-viis päeva võimalik värsket leiba-saia ega piima osta. Hea küll, nii hull siiski asi pole. Siin-seal on avatud nn avariipoed (see on minu enda välja mõeldud nimi, kohalikud neid nii ei nimeta) (kuidas kohalikud neid nimetavad, ma isegi ei tea), mis on lahti kõikidel päevadel. Neid on küll üsna vähe (mida kesklinnast kaugemale, seda vähem neid on), kaubavalik on üsna tagasihoidlik ja hinnad tavapoodidest veidi kõrgemad, aga suure häda korral saad oma ostud tehtud. Rumal lugu on, et kehtiva korra kohaselt ei tohi nende pindala ületada 100 ruutmeetrit, mis tähendab, et ruumikitsikus on suisa karjuv.

(jätkub raamatus)


Norrakad on hästi ära tabanud, et üks spordirajatis ei pea olema ainult sportlastele, täitsa vabalt võib selle muuta turistimagnetiks. Kui nad rajasid uue hüppemäe, ehitasid nad sinna külge osavalt ka suusamuuseumi, suhteliselt suure suveniiripoe ja isegi lifti, millega saad hüppemäe tippu võimsaid vaateid nautima minna. Torni jalamile on tehtud veel eraldi atraktsioon: ronid kapslisse sisse (sinna mahub vist kümmekond inimest korraga), uksed suletakse ja ruum tehakse pimedaks. Siis pannakse käima filmilint ja koos kapsli liigutamisega tekitatakse sul kümmekonnaks minutiks võimalikult realistlik tunne, nagu sa sõidaksid slaalomisuuskadega mäest alla kiirusega üle 100 kilomeetri tunnis.

(jätkub raamatus)


Sõidan mina esimesel Oslo-aastal ühel esmaspäevasel hommikul koolist koju ja vaatan, et teepealses bensukas suured sildid üleval: „Tule proovi Norra parimat autopesu poole hinnaga!“ Silte oli kohe palju, mõned suuremad, teised väiksemad – ikka korralik kampaania. Heade pakkumiste vastu pole mul midagi, eriti veel, kui pesula tavahinnad on Eesti omadest kaks korda kõrgemad. Pöörasin sisse, astusin kindla sammuga tanklapoe leti juurde ja esitasin oma soovi suurepärasest pakkumisest kinni haaramiseks. „Oi, aga see kampaania lõppes eile ära,“ vastati mulle.

(jätkub raamatus)


Ilmumisandmed

Autoriõigus: Heikki Võsu ja Petrone Print OÜ, 2019

Toimetaja: Tiina Randus
Keeletoimetaja ja korrektor: Riina Tobias
Kujundaja: Heiko Unt
Kaardi kujundaja: Kudrun Vungi
Küljendaja: Aive Maasalu
Makett: Madis Kats
Albumi fotod: Heikki Võsu, Triinu Paist-Palm, Riin Pärnamets

Esikaanefoto: 123rf.com
Autori foto: erakogu

Trükk: Greif OÜ

ISBN 978-9949-651-44-3 (trükis)
ISBN 978-9949-651-45-0 (epub)
ISBN 978-9949-651-46-7 (epub)

pehme kaas, 130 x 190 mm
208 + 16 lk

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga