Kuidas lapsi sööma saada Ann Fernholm

Ilmunud
06.2016

Matk maitsete maailma

Kallid värsked lapsevanemad!
See raamat on mõeldud just teile. Mul oleks olnud hea meel, kui keegi oleks selle raamatu mulle pihku andnud, kui mina oma lapsi muu toiduga harjutama hakkasin. Mul ei olnud suurt aimu, kui oluline on maitsetega kohanemine just esimestel eluaastatel. Kui lapsed hakkavad saama kaheaastaseks, muutuvad nad järsku neofoobideks ehk on kõige uue, kaasa arvatud uue toidu vastu väga skeptiliselt meelestatud, ja siis on eriti keeruline pakkuda neile head ja kasulikku toitu nagu brokoli, maksapasteet, lõhe, muna.
Et lapsed on loomult uudishimulikud ja armastavad seiklusi, siis tuleb neile asi huvitavaks teha, avastada erinevaid maitseid ja konsistentse koos. Raamatus on palju nõuandeid selle kohta, mida ette võtta, kui laps keeldub järsku söömast toitu, mis talle varem on meeldinud, samuti selle kohta, kuidas nendele uusi maitseid tutvustada. Olen neid nippe oma laste peal proovinud ja julgen neid soovitada.
Loodan, et see raamat toob teie pere kööki ja toidulaua äärde rõõmu ja huvitavaid seiklusi koos lapsega.
***
Ann Fernholm töötab teadusajakirjanikuna. Ta on teinud kaastööd Dagens Nyheterile, Svenska Dagbladetile, Fokusele ning Forskning & Framstegile. 2010. aastal nimetati ta aasta teadusajakirjanikuks päikesekaitsekreemi kohta tehtud uuringu eest. 2011. aastal tegi ta Rootsi televisiooni teadussaatele „Vetenskapens värld“ palju vastukaja tekitanud reportaaži diabeetikute toitumisest. Tema sulest on ilmunud suhkrusõltuvust ja diabeetikute toitumist käsitlev raamat „Magus veri. Suhkrusõltuvuse needus“ (2012; eesti keeles 2015, kirjastus Petrone Print) ja „Kõige magusam, mis meil on“ („Det sötaste vi har“, 2014), mis räägib laste suhkrutarbimisest.
***
„Raamatut on lihtne lugeda, see on paraja pikkusega, teaduslikult hästi põhjendatud ja samas tõeliselt põnev. See loob kindla pinnase, millele oma pere tervisliku toitumise süsteem rajada, ent lisab ka uusi vaatenurki sellele, kui oluline on last võimalikult vara uute maitsete ja koostistega harjutada ning millist mõju võib lapse tervisele avaldada tema kokkupuude võimalike allergeenidega.“
Kajsa Kaijser, lastemeditsiini spetsialist ja vastsündinute osakonna arst, Astrid Lindgreni lastehaigla, Karolinska ülikoolihaigla

Originaali tiitel:
Smakäventyret
Copyright © 2015 Ann Fernholm och Natur & Kultur, Stockholm
Published by agreement with Stiftelsen Natur & Kultur, Sweden, and Licht & Burr Literary Agency, Denmark

Eestikeelse raamatu väljaandja:
© Petrone Print OÜ, 2016
www.petroneprint.ee

Tõlkija: Kadi-Riin Haasma
Toimetaja ja korrektor: Riina Tobias
Kujundus: Heiko Unt
Autori foto kaanel: Eva Lindblad

ISBN 978-9949-587-02-5 (trükis)
ISBN 978-9949-587-03-2 (epub)

Trükk: Greif OÜ

pehme kaas, 135 x 210 mm
160 lk

Kommentaarid