“Minu Tallinnast” ajakirjas Pulss

Tekst: ajakiri Pulss

Pesueht talsinglane

Terhi Pääskylä-Malmström sattus esimest korda Tallinna 1996. aasta kevadel, seega maikuus sai sellest 20 aastat. Soome ajakirjaniku-tõlkija suhe Eestiga on intensiivne ja viljakas, ühe viimase asjana ilmus temalt äsja raamat „Minu Tallinn“

Terhi valdab täiuslikult ka eesti keelt ning teab tänu aktiivsele huvile, eluhoiakule ja tööle Tallinnast kindlasti rohkem kui siin pidevalt elutsev keskmine linlane. Terhi üks perenimedestki viitaks nagu, et ehk on juurtega Pääsküla piiga. Aga tegelikult on see küla hoopis kaugel Põhja-Soomes. Rohkem ja regulaarsemalt hakkas Terhi Tallinnas käima alates 2003. aastast, mil ta alustas eesti keele õpinguid ja oli tahtmine keeleruumis ka päriselt viibida.

Nii heas kui ka halvas, kuidas on Tallinn muutunud?

„Muidugi on selle paarikümne aastaga väga palju muutunud, aga muutus on tekkinud järk-järgult. Kuna olen Tallinnas kogu aeg väga palju aega veetnud, ei pruugi muutusele igapäevaelus nii väga tähelepanu pöörata. Vanu pilte vaadates taipab siiski, et räämas maju on korda tehtud ja vanade asemele on uusi kerkinud, tihti uhkete klaasseintega taeva poole sirutades. Näiteks mu vana Kadrioru-korteri naabermaja oli aastate eest tühi ja akendeta, kuid mõni aeg tagasi märkasin müügikuulutust: kõik on korda tehtud, hind pool miljonit. Eks see näitab ka elatustaseme tõusu, see on olnud tõesti märkimisväärne. Muidugi tõusevad ka hinnad, mida on märgata eriti toidupoes ja restoranides.

Samas tekib juba väike nostalgitsemine ja loodan, et Tallinn liiga palju ei muutuks, et jääks ka seda vana aja hõngu, millesse aastate eest ära armusin. Üldiselt mulle siiski tundub, et linn ja linlased muutuvad ikka paremuse poole ning kui vana väärib säilitamist, osatakse seda hinnata ja alles jätta.

Mis on sinu lemmikkohad, mida soovitad teistelegi?

Soovitan kindlasti oma tuttavalt trajektoorilt maha astuda ja minna uudistama linna eri kante. Mõne aasta eest kirjutasin sellel teemal lausa reisijuhi „Extreme Eesti“ (soome keeles; ilmunud ka inglise keeles nimega „Extreme Estonia“). Peale Tallinna tutvustab see linnu ja huvitavaid paiku üle Eesti. Mõnes suhtes tundub, et seda ekstreemsust jääb tänu muutustele ja arengule kogu aeg vähemaks, nii et võib-olla on varsti viimane aeg tegutseda.

Tavaelus liigun ise siiski kõige rohkem kesklinna, vanalinna, Kadrioru ja Kalamaja kandis. Kuna mulle meeldib kaugtöö − olen ajakirjanik −, rõõmustan iga mõnusa kohviku üle, kus kaugtöötamiseks head võimalused. Lemmikuks on kujunenud Must Puudel vanalinnas Müürivahe tänaval.

Süüa meeldib mulle näiteks head veganitoitu pakkuvas V-s ja selle naaberrestoranis Von Krahli Aed. Vahel lähen spetsiaalselt Mustamäe teele Blissi, kus on väga rikkalik taimetoidu-buffet. Ma pole taimetoitlane, aga piimatooted ei sobi, mistõttu on veganitoit alati turvaline valik. Kusjuures üks muutus on olnud kindlasti toidukultuuris, seda eelkõige erinevate toidurežiimide suhtes, mis tänapäeval paljudes restoranides juba väga hästi käpas.

Teen koostööd restoraniga Maikrahv, mille üle olen väga õnnelik ka sellepärast, et olen sedakaudu sattunud Maikrahvi kontsert-õhtusöökidele ja veiniõhtusöökidele. Mõnus, ajalooline restoran ja eriti õdus olemine koos heade sõpradega küünlavalgusel (seda muidugi ikka pigem sügis- ja talveõhtutel). Mereandide poolest on number üks aga itaalia stiilis Trattoria La Bottega Vene tänaval! Veel meeldivad restoranidest Telliskivi Loomelinnaku omad, kus käin samuti pidevalt.

Teatris meeldib mulle samuti käia. Mu igipõline lemmik on NO99, aga hiljuti avastasin ka Kanuti Gildi Saali etendused. Kontsertidel meeldib mulle käia seal, kus esinevad mu lemmikbändid, millest kõige lemmikum on Smilers. Nende lauludest olen ma oma ajal väga palju eesti keelt õppinud. Üldiselt meeldib elav muusika, isegi šlaagrid, peaasi et on eestikeelne! Ja kus iganes mängib elektrooniline tantsumuusika, proovin kohale jõuda. Factory varahommikuni kestvad peod on tuttavaks saanud, sel suvel ootan ka juulikuist Paul van Dyki kontserti lauluväljakul.

Olen ka agar jõusaaliinimene. Kõige rohkem meeldib My Fitness, kus on head masinad ja vaba olemine. Hind on ühe korra piletil küll krõbedamapoolne, aga mida inimene oma tervise eest ka ei teeks… Üks huvitav, mingil määral spordiga seotud koht veel, küll Tallinna eeslinnas Viimsis: käisin hiljuti Viimsi spaas ja tahan kindlasti uuesti minna! Vähemalt nädala sees oli hästi mõnus ja rahulik.

Mida teha, et Tallinn täiuslikuks muuta?

Mulle ei tundu, et Tallinn peaks teistsuguseks muutuma. Ebatäiuslikkus ongi täiuslikkus, ma ei taha, et linn liiga steriilseks või ilmetuks areneb. Sooviks siiski laiemat silmaringi neile tallinlastele, kes sisserändajate või seksuaalvähemuste teemadel ennast ebakindlalt tunnevad. Olen jälginud huviga vestlust nendel teemadel ja olen hämmingus. Kui ma mõni aeg tagasi Helsingis taksoga sadamasse sõitsin, oli mu taksojuhiks väga südamlik ja jutukas Aafrika päritolu sisserändaja. Ajasime juttu sulaselges soome keeles ja ta mainis, et pole kordagi Tallinnas käinud. Toona oli sisserändajate teema tulikuum ja mulle tundus tükk aega, kas peaksin soovitama tal mitte minna. See tunne oli kohutav. Nii et vist „tuuniksin“ Tallinna täiuslikuks eelkõige armastuse ja üksteisemõistmisega. Usun, et kõigile on väikeses Eestiski ruumi.

Oled töötanud ka soome saatkonnas Toompeal, mille majal Kohtu Tänav 4 kõrgub sinivalge lipp vaat et kõrgemalgi kui Pika Hermani sinimustvalge. Kas Tallinna ja Helsingi vaheline tunnel tuleb?

Igatahes olen tunneli tuline pooldaja ega jaksa oodata, et seda juba kaevama hakataks! Jälgin pidevalt tunneliteemalisi uudiseid ja kui mõni jääb mul kahe silma vahele, saan kindlasti lingi mõne sõbra käest. Nad teavad, et ma sooviksin Soome lahe alt poole tunniga edasi-tagasi vuhiseda.

Eestis elab praeguste andmete järgi ametlikult üle 6000 soomlase, peale selle muidugi need, kes pole ühel või teisel põhjusel ennast registreerinud. Suurem osa neist elab – selge see – Tallinnas. Usun, et tunnel võimaldaks Talsingi üheks linnaks siduda ja tooks endaga kaasa uusi võimalusi elada, töötada ja veeta vaba aega seal, kus parajasti tahtmine. Ma ei tea, kas me hakkaksime üheks rahvaks sulanduma, kuid talsinglasteks vähemalt.

Tunneli visioon on äärmiselt huvitav ja kannab enda sees mitut aspekti. Olengi naljaga pooleks öelnud, et praegusest vabakutselise ajakirjaniku-tõlkija tööst saaks mind loobuma ainult koht mõnes tunneliga seotud komisjonis. Kas ma sinna satun või mitte, kuid olen otsustanud kindlasti kohal olla, kui ühendus ühel päeval avatakse. Usun, et see on investeering tulevikku ja samm, mis tasub juba meie ajal võtta.