Kuidas sündis raamat “Nõid annab nõu”? Üks autor pajatab

Kirjutab autor Väike Myy. Teise autori Pille Pettai lugu tuleb loodetavasti edaspidi. 🙂


Raamatu “Nõid annab nõu” sünd algas tegelikult sellest, et inimesed hakkasid kirjutama ja vihjama: oleks aeg! Oleks aeg, et kogu see teadmiste pagas, mis Facebooki grupis “Nõid annab nõu” talletatud, leiab oma tee raamatukaante vahele. Pealegi hakkas suureks paisunud rühmas aina suurenev informatsioonikogus meil endal üle pea kasvama. Olime rühmaga alustades mõlemad Pillega üsna “rohelised” ega taibanud kohe hakata infot grupeerima ja säilitama. See mõte venis siiski kahe aasta pikkuseks ja küpses tasapisi. Jälle oli vaja, et teed ristuksid inimesega, kes annaks selle viimase tõuke, et plaanid teostuksid. Selleks oli Epp Petrone, kes ütles: “Aga teeme siis ära!” Temast sai raamatu toimetaja. Töö käigus tekkis tal nii palju küsimusi, et mõned peatükid sai juurde kirjutatud. Mõned teemad olid aga nii laiad, et otsustasin neid üldse mitte puudutada. Näiteks ruunide kasutamine ja olemus. Jäägu tulevikuks. Raamat sai niigi mahukas. Suur proovikivi oli ka raamatu kujundus – joonistasin illustratsioonid ise ja kujundaja Ande sidus need ühtseks tervikuks. Tulemus on imekena. Ei ole midagi juhuslikku, kujundus täiendab raamatut ja liigub kogu aeg paralleelselt kirjutajate mõttelõngaga. 
Raamat on oma olemuselt üsna lihtsakene ja mõeldud igapäevaseks abimeheks laiale lugejaskonnale. Peamiseks kriteeriumiks lugude valikul oli meie jaoks kasutaja ohutus. Omaenda isikut ja tööd püüdsime kajastada nii vähe kui võimalik ja nii palju kui hädasti vaja. Tundub, et tegime õiged valikud – esimene, 1500 eksemplariga tiraaž kadus müügist loetud päevadega. Grupi kaudu müüsime 1000 raamatut kaheksa päevaga, millega tekitasime kogemata mõningase defitsiidi, aga just nii palju inimesi oli varem avaldanud soovi raamat endale soetada.
Mida ma oskan selle kohta ütelda – nõiakunstist on tehtud salapärane ja hirmutav valdkond, meie püüdsime näidata selle praktilist ja igapäevast poolt, mis on jõukohane igaühele. Loodetavasti on oodata sellele raamatule ka järge ja siis juba tõsisemas võtmes,  realistlike, aga veidi keerulisemate hinnangute ja õpetustega. Sest on inimesi, kel on vaja ja võimalik edasi õppida.
Sellepärast sündis ka uus grupp – “Nõid annab nõu tagahoov”, mis on mõeldud pigem edasijõudnutele ja vastutustundlikele inimestele. Tundsime Pillega, et meie teemad hakkavad niivõrd lahku minema, et kõike enam kokku kuhjata ei saa. On vaja ühte, kergemat ja positiivset, mis oleks toeks lugejale, kes ei nõua palju rohkemat, kui et saada igapäevane positiivne laeng ja nõu igapäevase eluga toimetulekuks. Et tõsisemad teemad sinna alla ära ei kaoks, sündiski “tagahoov”. Rohkem mõeldud neile, kes tahaks süvitsi minna. Seal on ka kõik olulised postitused teemade kaupa grupeeritud ja kergesti leitavad. Asi on veel alguses, aga just selle abil sünnib temaatika uue nõiaraamatu jaoks. 
See on omamoodi paradoks, et eduka raamatu kirjutasime seda tegelikult endale teadvustamata. Mina pean ennast rohkem sõnameistriks, kui nii tohiks ütelda. Olen autor, kalduvustega intellektuaalsemale tekstile. Pille aga ei olnud varem kirjutamisega üldse kokku puutunud, samas olid talle abiks loomulik nõiaanne ja vanaema salavihikud. Püüdsime teineteist aidata ja teineteisele nõu anda ja nii see raamat tuli… tegime, mida meilt oodati. 
Kas meie raamatut ka edaspidi edu saadab, nüüd, kui müüme seda rühmast väljaspool, ei julge prognoosida. Kõigepealt oligi see mõeldud neile 27 000 inimesele, kes on igapäevaselt meie suures rühmas lugejad. Et ka mujalt on tulnud kiitvaid hinnanguid, see rõõmustab ja üllatab. Aitäh kõigile lugejatele ja raamatu kaastegijatele!

Subscribe
Notify of
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments