Tšuhh-tšuhh, Moskva!

Tekst: Kairit Lillepärg, kirjastaja

5. septembril Tallinn-Moskva rongi restoranvagunis toimunud „Minu Moskva“ raamatuesitlus oli elav tõestus selle kohta, et tasub ikka teha ka ebatraditsioonilisi esitlusüritusi, kui häid mõtteid ja häid esitluskohti jagub.

Kuidas näeb välja üks raamatupidu rongis ja kuidas seda teostada?

Samm number 1 – tuleb leida tuttav rong, rongiga tuttav või mõni kolmas versioon. Siinkohal suur aitäh GoRailile ja Tiit Pruulile!

Samm number 2 – tuleb koostada kutse, mis meelitab inimesi kohale (hea küll, rong oli suur atraktsioon iseenesest), ja paluda neil endale „viisa“ hankida (loe: esitlus oli kutsetega, kuna restoranvagun pole kummist).

Samm number 3 – tuleb tellida venepärane snäkk ja jook. Meie valisime pidulauale hapukurgid meega, pliinid kalamarjaga, vee, tee, viina ja barankad.

Samm number 4 – kell kukub ja autor on kohal ja ilus. Peagi saabub ka Tiina raamatutega. Külalisi veel pole. Rongi ka mitte.

Samm number 5 – saabub rong! Milline kergendus! Esitluspaiga puudumine on üsna tavatu mure, aga õnneks jõuab rong enne külalisi.

Samm number 6 – saabuvad külalised, karvased (Roy Strideri koer) ja sulelised (loe: kenasti riides ja ehitud). Õnnitletakse autorit ja istutakse kombekalt hapukurgi ja viina taha (viina siiski pigem ei joodud).

Samm number 7 – juhatan ürituse lühidalt sisse ja annan sõna autorile. Autor juhatab raamatu lühidalt sisse ja annab sõna Antonile, kes on üks raamatu peategelasi ja muuhulgas ka näitlejakutsega. Anton loeb lõike raamatust, rahvas rõkkab ja krõmpsutab kurki. Ja siis on esitluse ametlik osa läbi, olles sealjuures täiesti mitteametlik või noh, ebatraditsiooniline. Autor ei näidanud pilte (rongis polekski saanud) ega rääkinud pikalt- laialt oma Moskvast ja loomepiinadest. Kiire sutsakas peategelaselt ja tehtud.

Samm number 8 – lahti lähevad sotsialiseerumine, raamatumüük ja raamatute signeerimine. Fotograafid pildistavad. Inimesed on ilusad ja rõõmsad.

Samm number 9 – kell kukub ja astume rongist välja. Soovijad saavad kaasa poolikud viinapudelid. Keegi ajab kogemata ümber lillevaasi. Lahkume restoranvagunist, jättes maha märja põranda ja mustad taldrikud. Pidu oli ju!

Fotoülevaate üritusest leiab Elu24.ee-st või Õhtulehest.