Reisikirjanduse laadast ja “Minu kokaraamatu” esitlusest

Tekst: Kairit Lillepärg, kirjastaja

Fotod: Kalev Lilleorg ja Petrone Print

[slideshow]

Reisikirjanduse päev on nüüd möödas. Oi, kuidas me seda ootasime ja kui elevil olime – pole ju Petrone Print varem nii-öelda suurürituse korraldamisega tegelenud, vaid piirdunud ikka korraga ühe raamatu esitlemisega. Idee korraldada reisikirjanduse päev sai alguse juba üle aasta tagasi, aga erinevatel põhjustel lükkasime seda pikalt edasi. Mingil hetkel tuli mõte siduda see “Minu kokaraamatu” esitlusega, mis teadupoolest on kokku pandud reisikirjanike retseptidest. Niisiis, otsustasime tabada kolm kärbest ühe hoobiga – korraldada raamatulaada, kutsuda esinema autorid ning pakkuda veel süüa ka!

Kampa kutsusime ka Go Reisiraamatu ja Tiit Pruuli, kes esmaesitles Hillar Kuke meremeheraamatut ja Aime Hanseni Uus-Meremaa raamatut. Petrone Printi poolt sai reisi- ja raamatuhuviline publik kuulata “Minu Eesti”, “Minu Omaani”, “Minu Mongoolia”, “Minu Kolumbia”, “Minu Brüsseli” ja “Minu Gruusia” autoreid. Olime kahe kirjastuse peale kokku pannud üheksa tundi vältava maratonilaadse programmi – igal täistunnil alates kella üheteistkümnest esines üks autor, kes rääkis reisijuttu, näitas pilte ning suhtles lugejatega. Rahvas voolas tegelikult sisse-välja üsna sujuvalt, ülerahvastatust ega ka liiga hõredat auku ei tekkinud, nii et ilmselt see maratoni-tunne tekkis pigem korraldajatel, mitte publikul. Küll aga üllatas see, et esimesed huvilised olid kohal tubli pooltund enne laada ametlikku algust, ei tea, kas seda siis kartusest soodsate hindadega raamatutest ilma jääda, elevil kohtumisest esimese esineja ja päevajuhi Justin Petronega või mingist kolmandast põhjusest tingituna. Ahjaa, samal ajal toimus Saku Suurhallis ju ka Mardilaat, võib-olla kiirustasid varajased laadahuvilised teisele üritusele edasi? Mardilaada ja reisikirjanduse laada samaaegne toimumine oli pigem halvemat sorti uudis – ilmselt võisime jääda mingist osast potentsiaalsest publikust seetõttu ka ilma. Samas, võimatu on leida ideaalset aega – alati on kas mõni muu üritus, hea kartulivõtuilm, jõulupidude hooaeg, gripihooaeg, palgapäev liiga kaugel :).

Kokkuvõtvalt võime siiski reisikirjanduse laadaga rahul olla – rahvast oli, raamatuid müüsime, esinejaid kuulati ja küsitleti, tehnilisi probleeme esines, sööki jagus, meremeeste viskit pakuti.

Kindlasti saaks sedalaadi üritust korraldada veel paremini ja võib-olla me seda järgmisel aastal ka teeme.

Aitäh kõigile raamatuhuvilistele, kes tulla said, meie toredatele autoritele esinemise eest, restoranile Travel, kelle ruumid olid meie ürituse jaoks täpselt paraja suurusega ning sõber-koostööpartner Tiit Pruulile, kes ei kohkunud tagasi ühegi ameti ees ning vastavalt vajadusele raamatuid müüs, Mongoolia teed serveeris, autoritega juttu vestis ja muud hädalist toimetust tegi.