Prima Vista – pöörane kirjandusfestival

Tekst: Kairit Lillepärg, kirjastaja

Edukalt on seljataha jäänud igakevadine Prima Vista – festivalitäis kirjandust.

Kirjutan mõne lausega muljeid üritustest, mis meie autoritele korraldatud olid või millest me suuremal või vähemal määral osa võtsime.

Neljapäeval, 5. mail esitlesime Kirjanduse Maja Krüptis Vahur Afanasjevi „Minu Brüsselit“. Esitluseelse päevani oli pinge kõrgel – kas raamat ikka jõuab trükist. No jõudis. Ja veel nii ilus ka – kapsas kaanel ja puha. Ürituse snäkilauda planeerides lendas kellegi suust idee pakkuda esitlusel Brüsseli kapsast. Sain endale uue missiooni – leida Tartu kaubandusvõrgust Brüsseli kapsast, värskena. Missioon osutus impossible‘ks ja seda mitte ainult Tartus, vaid ka Tallinnas, kust abivalmis Silja Paavle ka tulutult otsis. Lõpuks läksime siis poodi ja ostsime laadungi külmutatud Brüsseli kapsast ning värvilist köögivilja garneeringuks. Kapsakeetmise tõttu jäime kirjastuserahvaga esitlusele enam-vähem hiljaks. Publik istus kohusetundlikult ja kannatlikult juba toolidel, kui me aurava kapsakausiga sisse tormasime. Õhtu staarid Vahur ja Brüsselist kohale lennutatud raamatutegelane, kirjanik-laulja Serge said endale nina alla pokaalidesse serveeritud kapsa, kaunistatud kirsstomatite ja peterselliga. Kõigile maitses! Kõik kiitsid mu kapsakeeduoskust.

Raamatu kohta ei osanud veel keegi midagi öelda, sest see oli nii värske, et keegi polnud käeski saanud hoida enne esitlust, lugemisest rääkimata. Esitlus kulges igati kenasti, osteti raamatuid, joodi Belgia õlut ja söödi kapsast :).

Samal ajal olid Epp ja Justin TV3 saates “Kolmeraudne”, rääkimas uuest raamatust ja kirjastuse tegemistest (vaata 5. mai saadet alates 31. minutist).

Reedel, 6. mail astus Tartu kaubamaja Apollo raamatupoe ees üles tuntud rahvanaerutaja Justin Petrone, kelle vestluspartner oli tema raamatute eesti keelde tõlkija Raivo Hool. Publikut oli palju, mitu-mitu rida toole tihedalt rahvast täis. Suur oli inimeste üllatus, kui kohtumisõhtu alguses kargas Justin püsti ja KÕIK inimesed kättpidi läbi tervitas. Ma sosistasin talle, et lõpetuseks võiks ta püüda kõiki ka ükshaaval kallistada, aga sedalaadi šokiteraapiat Justin eestlastele siiski ei pakkunud. Tund „Minu Eesti“ autoriga kulges väga muhedas võtmes, rahvas sai ikka mitu korda kõvasti naerda, küsiti küsimusi ja üldse oli ootamatult hubane üritus, eriti arvestades, et kaubamaja keskkonnana siiski erilist intiimsust ei paku. Lõpetuseks küsis Justin ka publikult ühe küsimuse. Kuna emadepäev oli ukse ees, palus ta inimestelt, et need jagaksid ideid, mida ta võiks Epule selleks puhuks kinkida. Keegi rahva seast ütles, et Tammsaarelt ilmus „Inimesest, elust ja armastusest“. Justin nii armsasti imestas: „Ohoo, Tammsaare kirjutas uue raamatu!“ 🙂 Ilmselt selle „Tammsaare uue raamatu“ Epp ka emadepäevaks sai.

Sama päeva hilisemal õhtutunnil toimus traditsiooniline laulvate kirjanike pargikontsert, kus sel aastal astusid Petrone Print’i poolt üles Vahur Afanasjev koos üllatuskülalise Serge van Duijnhoveniga ning õhtu viimaseks esinejaks oli pandud Justin Petrone ja Raivo Hool. Justin ja Raivo said oma esinemisjärjekorda oodata ikka mitu head tundi. Seisime ja tegime seal aega parajaks, uurisin Raivolt, et mis lugusid nad siis ka esitavad, mille peale Raivo muuhulgas ütles, et nemad olevat harjutanud ka ühte Aapo Ilvese lugu. Ma tegin suured silmad, aga kohe tekkis ka idee – miks ei võiks nad koos jämmida? Kuna Räpina superstaar Aapo pidi lavale minema vahetult enne Justinit ja Raivot ning oli ka tol hetkel oma aega parajamaks tegemas, läksin temaga rääkima. Aapo oli muidugi nõus ning peagi sammusid 3 moosekanti üheskoos lugu harjutama. Siis tuligi Aapo esinemiskord ja pärast seda meie „poiste“ kord. Kui käes oli viimase loo aeg, kutsusid nad lavale oma uue bändiliikme Aapo ning kolmkitarr alustas „Aga ükskord algab aega…“, mis kahtlemata oli kontserdi kirsiks. Tegelikult on raske kirjeldada, mis toimus, vaadake parem ise seda jämmi Margus Kiisi videolindilt.

Prima Vista 2011 on otsa saanud, Petrone Print tänab meie külalisi, teeb uusi raamatuid edasi ning kõik meie autorid saavad edaspidi oma lepingusse klausli „Esinen kirjandusfestivalil Prima Vista laulu, tantsu või pilllimänguga“ :P.