Paleontoloog luges Käsmus päevaraamatut ette

Tekst: Kairit Lillepärg, kirjastaja
Fotod: Silja Paavle

Kui ma suve hakul tegin Kristiina Ehinile ettepaneku esitleda tema värsket “Paleontoloogi päevaraamatut” Käsmus Viru folgil, siis esialgu Kristiina erilist vaimustust üles ei näidanud. Meenutas vaid paari aasta tagust samal üritusel esinemist, mis olevat olnud mitmel põhjusel raske ja keeruline. Tõsi, esinemispaik Käsmu kirjanike maja õuepealne on ju avatud kõigile – sisse võib astuda (ning ka lahkuda endale sobival ning esinejale ebasobival ajal) igaüks. Samuti kostab üldine folgimelu, mis Neeme teel toimub, kirjanike õuele ära. Lisaks olevat tol korral tulnud Kristiinat kiusama karumaskott, kelle tõttu osutus esinemisele keskendumine väga raskeks. Ning veel üks Eesti suviste väliürituste hirm – vihm , mis selgi korral igal folgipäeval pidevalt pea kohal rippus.

Samas on Kristiinal Käsmuga ka palju häid mälestusi ja nii ta siiski soostus oma kõige uuemat teost kalurikülla kohale tulevatele kirjandushuvilistele tutvustama tulema.

Ilmaga meil õnneks vedas ja ka karumaskott ei astunud aiaväravast sisse, vaid tatsas toidutänaval. Seevastu publikut tuli laupäeval kell viis Kristiinat kuulama kõvasti üle saja inimese. Kristiinal oli Viljandist kaasa kutsutud tore muusikaline rühmitus nimega “Naised Köögis” (koosseisus Kairi Leivo, Katrin Laidre ja Karoliina Kreintaal), kelle vahepalad andsid mõnetistki puhkust kirjaniku häälele, mis raamatukatkendite ettekandmisest väsima kippus. Publik oleks tahtnud kuulata aga veel ja veel – peatükid “Simon Russell” ja “Paleontoloogiast meesuurimuseni” panid naeru kihistama ka tagasihoidlikuma eestlase.

Peagi oli tunniajane kontsert-kirjandusõhtu läbi ning Käsmu mändide alla moodustus pikk vonklev saba raamatuostuhuvilistest. Kristiina aga kirjutas tiitellehtedele pühendusi ning andunumad fännid kõndisid talle hiljem isegi puhketuppa järele. Õnneks püsis karumaskott  endiselt toidutänaval.