Meelike E.-Villup kirjutab “Minu Hollandi” raamatu sünnist

“Minu Holland” on ju olemas! Kes eelmise “Minu Hollandi” kirjutas? Mul on “Minu Holland” raudselt olemas ja loetud!

Neid lauseid kuulsin ma peaaegu aasta, kui kirjutasin seda ühte ja ainsat “Minu Hollandit”. “Minu Amsterdam” on olemas, Margot Roose poolt 2011. aastal kirjutatud ja ilmselgelt vägagi populaarne. Aga pealkiri ju teine. Amsterdam ei ole sama, mis on Holland. Ja kuidas ma nii kindlalt teadsin, et Holland veel puudu? Sest see pole esimene kord, kui ma seda raamatut kirjutada tahtsin.

Seitse aastat tagasi kandideerisin samuti, et “Minu Holland” kirjutada. Soov oli suur, aga sellest ei piisanud. Jäin teiseks. Olin just esimese palverännu lõpetanud, jalad villis ja lihased kanged, ja pettumuslaine oli meeletu. Ma ju nii tahtsin, ma ju nii väga soovisin seda raamatut kirjutada! Kange tahtmine oli see suur soov ja unistus koos katkiste matkajalanõudega nurka visata… Lootust andis Epu isiklik kiri, et ma kirjutan hästi. Et kuigi ma seda raamatut neile ei kirjuta, tasub siiski oma lugu kirja panna. Ja Epp Petrone on kirjutamismaailmas minu suur eeskuju olnud juba aastakümneid. Tema arvamust ma julgesin usaldada.

Hoidsin alles selle positiivse keeldumiskirja. Hoidsin alles oma kokkukirjutatud kondikava ja mõned peatükid. Hoidsin alles unistuse, et äkki saab see raamat ühel või teisel moel valmis.

Aeg läks ja mingil põhjusel “Minu Hollandit” ei ilmunud. Üks asi on leping saada, teine asi ka raamat valmis kirjutada… Kui 2022 kevadel taas uus konkurss välja kuulutati, oli minu aeg särada. Sest olgem ausad, mu esmane idee ja kirjutamisoskus ei olnud nii head, kui ma 2015. aastal arvasin. Sellest oleks üks kohutavalt halb raamat tulnud ja teksti toimetaja oleks mind elu lõpuni vihanud!

Nüüd olin ma parem kirjanik, mul oli rohkem sisu, millest kirjutada, just nüüd oli õige aeg! Minu elus juhtuvad vist kõik head asjad pika venitamisega, aga ma vähemalt suutsin oma hetke ära oodata. Seitse aastat ootamist (ja enda kirumist), ja ma sain lõpuks ometi “Minu Hollandit” kirjutama hakata.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments