Lasteraamatust “Rosinad”

Tekst: Ilona Martson, raamatu koostaja ja Tähekese peatoimetaja

Fotod: Priit Rea

[slideshow]

Neljapäeval, 8. detsembril esitleti Eesti lastekirjanduse keskuses raamatut “Rosinad. Lood lastekirjanike lapsepõlvest”, mille koostaja on Tähekese peatoimetaja Ilona Martson ja toetaja Eesti Kultuurkapital.

Kiirel jõuluajal olid kohale tulnud umbes pooled raamatu 18 kirjanikust ja 14 kunstnikust – kui nii võtta, siis isegi hästi. Samuti olid kohal Tähekese lugejad Järveotsa gümnaasiumi 2. klassist, kes huviga kuulasid, asjatundlikke küsimusi esitasid ja hoolega autogramme küsimas käisid.

Kõik olid tulvil uudishimu – enamik autoreid nägi raamatut esimest korda. Tundus, et tulemusega jäädi rahule. “Rosinad” on igati armas ja maitsekas raamat. Aitäh kujundajale!

Raamatu idee on lihtne: iga Tähekese autor jutustab oma lapsepõlvest ühe päriselt juhtunud loo, mis võiks tunduda huvitav ka tänasele lapsele. Need jutud ongi aastate jooksul ajakirjas ilmunud, ka paljud juuresolevad illustratsioonid on samad. Nii saabki raamatust lugeda, mis laulu laulis Ellen Niidu kelk, kui esimest lund sadama hakkas, kuidas Eno Raud oma esimese luuletuse kirjutas, Aino Pervik oma esimese banaani välja teenis, Leelo Tungal enneolematut õunasorti aretas, Tiia Toometi rannapall piirivalvele vahele jäi, Ilmar Trull Herne tänava poe võist tühjaks osta üritas, Kristiina Kass äärepealt oma maja põlema pani, Contra koolitunnis näljast kokku kukkus, Wimberg kingapaelu siduma õppis, Epp Petronele hiir püksi puges ning veel mitmest teisest päriselt juhtunud huvitavast ja õpetlikust sündmusest.

Nagu näha, astub raamatus üles autoreid väga erinevatest põlvkondadest, aga halli habeme hõng on küll see viimane, mida sellest raamatust leiab. Selle asemel vaatavad lugejale vastu rõõmsad või terased lastenäod – tulevaste lastekirjanike lapsepõlvefotod.

Raamatu pealkiri “Rosinad” tuleb Piret Raua jutust. Üldse, esitlusel leiti, et selles raamatus on väga palju juttu erinevatest toitudest: piimast, võist, rosinatest, boršist, hapudest õuntest jne. Ja õige ka. On ju toit see, mis inimesi seob ja lähendab!

Esitlusel lugesid oma jutud ette Jaanus Vaiksoo, Ilmar Trull ja Leelo Tungal. Pärast söödi rosinakringlit ja oli niisama tore. Tehti ka rühmapilt.