Ilmus Hille Karmi “Taevas ja Maa”

Nüüd on ilmunud uus raamat ka “Aja loo” sarjas: Hille Karmi “Taevas ja Maa”.

Hille Karm tutvustab oma raamatut pühapäeval, 18. detsembril Tallinnas Peeteli kirikus (Pelgulinnas, Preesi 5) pärast tavapärast jumalateenistust, umbes kell 12.30. Teenistusel, mis algab kell 11, laulab külalisena Eesti rahvusraamatukogu naiskoor.

Hille Karmi lapsepõlveloo muudab eriliseks tema isa amet – Hille isa oli kirikuõpetaja. 1950-60ndate Nõukogude Eestis tähendas see aga sisuliselt sisepaguluses elamist. Nõukogude ideoloogia halvustas ja alavääristas igal võimalikul moel usklikke ja tõrjuv suhtumine kandus edasi ka ühiskonda. Raamatu esimeses osas elab pere Saaremaal Kuressaares ja autor kirjeldab ümbritsevat elu väikese tüdruku silmade läbi.
Tõsisemad toonid võtab lugu teises osas, kui pere on sunnitud kolima mandrile, väikesesse Harjumaa külakesse, kus, nagu selgub, pole kirikuõpetaja suurel perel peavarjugi. “Miks peab meie pere rändama ühest kohast teise? Miks minu isa on valinud ühiskonnas väärtusetu ameti?” küsib teismeeas tüdruk oma päevikus.
Kui teised minuealised tüdrukud jagasid oma päevikuga muret liiga väikese või suure nina pärast, siis pidasin mina samasuguste murede kõrval kahekõnet Jumalaga. Otsisin oma tõde. Koolis õpetati üht, kodus teist – keda uskuda? Olin klassi parim, kuid jäin koolielust kõrvale, sest ma polnud pioneer. Kaheksandas klassis astusin vanematelt nõusolekut saamata komsomoli. Tahtsin nii väga olla nagu teised!” räägib autor intervjuus ajakirjale Eesti Naine.
Raamatu kolmandas osas viib autor lugejad ülevabariigilisele komnoorte kokkutulekule, öisesse vahetusse õmblusvabriku ketrustsehhis, vabariigi parimate keskkoolilõpetajate vastuvõtule, kus peategelane abiturientide nimel kõnet peab, preemiareisiga Moskvasse rahvamajandussaavutuste näitusele ja veel samal, 1969. aasta suvel võtab isalt vastu leeriõnnistuse Risti kirikus.

Palume lugema!