Elektriraamat sai valmis! (muljeid esitluselt)

Eda Allikmaa muljetused alternatiivenergia käsiraamatu “Elekter päikesest ja tuulest” esitluselt

photo-2Perekond Pinni – Reinu, Merikese ja tütar Mariliisi – kokku pandud alternatiivenergia käsiraamat “Elekter päikesest ja tuulest” pidi valmis saama varem. Läks aga nii, et raamat jõudis poodi alles nüüd, 2012. aasta detsembris, kui elekter on Eestimaal kuumem teema kui ei eales varem. Vähem kui kuu pärast avaneb elektriturg ja eesolev elektrihinna tõus puudutab meid kõiki.

Või kas hinnatõus ikka ootab kõiki ühtmoodi? Neid inimesi, kes toovad elektri oma majapidamisse päikesepaneelide ja tuulikute abiga ning kelle kogemusest kirjutavad Pinnid oma raamatus, puudutab elektrihinna tõus meist, ülejäänutest oluliselt vähem.

5. detsembri pärastlõuna Viru keskuse Rahva Raamatus, kell läheneb neljale. Poe lahked ja alati abivalmis müüjad on paigutanud 4. korruse müügisaali mitu rida toole ja sättinud laudadele lehvikuteks esitlusele tuleva elektriraamatu virnad. Suupistevaagnad levitavad seenemetsa lõhna ja vein on pokaalidesse välja valatud.

Esitluse külalisi oodates arutame autoritega, kas aeg, kui jõulumöll käib juba täistuuridel, aga ka elektriteema hoiab jätkuvalt meeli elevil, on päikese- ja tuuleenergiat oma kodus elektri tootmiseks kasutama innustava raamatu väljatulekuks halb, hea või koguni tähenduslik. Merike arvab, et hetk on hea. Raamatuesitluse korraldamiseks, mõeldes jõulueelsele kiirele ajale, ehk mitte nii hea.

Üritusele on kutsutud taastuvenergia teemadega seotud ametkondade töötajaid (raamat ilmus keskkonnainvesteeringute keskuse rahastusel), ajakirjanikke ja kõik need inimesed, kes raamatus oma energiasüsteeme tutvustavad. Viimasel hetkel on teatanud oma mittetulekust Reinu vestluskaaslaseks palutud Linnamäe mees Tarmo Kadakas, kes raamatust jääb meelde sellega, et on kõik elektrisüsteemid oma kodus ise ehitanud ja püsti pannud. Kahju.

Rein Pinn, kes pani kirja raamatu tehnilise poole, võtab jutuohjad oma kätte ja jutustab lähemalt raamatu tegemisest. Raamatusse jõudsid lood 18 majapidamisest, kus elektrit päikese ja tuule jõul toodetakse, ja kõik nad on ainulaadsed. Iga lahendus on eripärane, sest tingimused on igal pool erinevad, niisamuti ka inimeste / asutuste-ettevõtete rahalised võimalused. Jutuajamised pererahvaga, kõigepealt süsteemide hingeelu endale selgeks tegemine ja siis kirjapanek, fotod, tehnilised joonised ‒ usutavasti on Pinnid praegu Eestis kõige paremini informeeritud inimesed rääkima ja nõu andma päikese- ja tuuleenergia teemadel väiksemates majapidamistes.