Ühe eestlase armastusavaldus Ahvenamaale

Artikkel ilmus rootsikeelsena Ahvenamaa päevalehes Ålandstidningen 4. juunil 2016. aastal
Autor: Petter Lobråten
Tõlkis: Janne Kütimaa

Minu Ahvenamaa. Tuhande saare rahu” – sellist nime kannab eestlanna Janne Kütimaa armastusavaldus Ahvenamaale. Raamat on ka omamoodi sissejuhatus Ahvenamaasse neile eestlastele, kes soovivad siia reisida. “Ahvenamaal leidsin ma iseennast,” selgitab autor. 

Raamat, mis originaalis kannab nime “Minu Ahvenamaa. Tuhande saare rahu” ei ole veel rootsi keelde tõlgitud. “Ma loodan, et see saab järgmise aasta jooksul tõlgitud. Olen saanud kontakti inimesega, kes võib-olla oleks ka valmis tõlkima,” räägib kirjanik, kui temaga ühes Mariehamni kohvikus kohtume.

Janne Kütimaa räägib ja kirjutab perfektset rootsi keelt. Ta on rootsi keelt juba gümnaasiumipäevil õppinud ja põhjamaade keeli ülikoolis tudeerinud. Tekst on talle aga liiga lähedalseisev, et ta selle ise sooviks rootsi keelde tõlkida, selgitab ta. “Olen ka mõned uued sõnad selleks loonud, et oma kogemust Ahvenamaast kirjeldada. Soovin, et keegi teine need rootsi keelde tõlgiks.”

Antoni külalismaja

Kasvanud üles Tallinnas, sõitis autor suveks tööle Antoni külalismajja Kökari saarel. Aasta oli siis 1998.

  • “Alguses olin täielikus šokis vaikuse pärast, mis seal valitses.” Kuid ei läinud väga kaua, kuni ta ümbritsevasse armus.
  • “Kui näed avarat merd enda ees, oled loodule väga lähedal. Kirikutagusel kaljul leidsin iseend. Eluväärtused nihkusid paika.” Raamatu lehekülgedel on võimalus jälgida tema sisemist rännakut paralleelselt reisiga läbi Ahvenamaa.
  • “Raamat on osalt jutustus minu elust ja teisalt kirjeldus Ahvenamaast. Pajatan ümbritsevast ja neist pärlitest, mida olen siin avastanud.” Ta jutustab inimestest, keda on teel kohanud, ja kogemustest, mis leidnud aset nii sisemiselt kui väliselt.

Naaseb pidevalt

Alates 1998. aastast on Janne Kütimaa Ahvenamaale palju kordi tagasi sõitnud. Ta pendeldab pidevalt Tallinnast Mariehamni, kus ta vastutab adventkiriku tegevuse eest. Ta ütleb ka, et on saanud innukat tagasisidet raamatu kohta eesti lugejaskonnalt. Mitmed on teatanud, et neis on tekkinud uudishimu Ahvenamaa suhtes ja nad plaanivad sinna reisida.

  • Raamatus leidub üpris palju informatsiooni selle kohta, kuidas siia reisida ja kuidas Ahvenamaa toimib. See on veidikene ka nagu giidiraamat.