Minu Malta Ingrid Eomois

Ilmunud
10.2017

Väike ja vägev

Euroopa äärealal asuvas väikeses Maltas on muistset tarkust ja elujõudu, väge ja väärikust. See kivine saar ahvatleb võimsa ajaloo, muistsete templite ja kindlustega, kunsti ja arhitektuuriga ning liigirikka loodusega. Maltalased elavad kirglikult – ja olgugi et vahel arusaamatult ja ebamugavalt, on nad alati ehedad.

Ei olnud meil Maltaga teineteisemõistmist ja armumist esimesest silmapilgust. Armastus süvenes kuude ja aastatega ning veel praegugi, kui olen siin elanud 18 aastat, ilmnevad mulle selle põneva riigi uudsed ja ootamatud tahud. Maltal öeldakse ikka, et inimene teeb plaane ja jumal naerab. Kuigi kõik polegi läinud plaanipäraselt, on siinsed aastad kinkinud mulle elukaaslase, poja ja rohkelt enesearendusvõimalusi. Muu hulgas näitan Maltat ka Eestist tulijatele ja tutvustan jõudumööda eesti kultuuri.

Olen 2000. aasta sügisel, umbes aastapäevad pärast Maltalt lahkumist mahuka kohvri ja suurte plaanidega jälle saarele saabunud. Seekordne tulemine on teistsugune: kui esimest korda tulin Maltale ainult paariks kuuks tööle, siis nüüd oleme otsustanud, et kolin siia „päriseks“. Arvame, et Malta kakskeelsus (malta keele kõrval on riigikeeleks ka inglise keel) teeb minu toimetuleku siin lihtsamaks kui Conradi sisseelamise ja töövõimalused Eestis.

(jätkub raamatus)

—-

Laudkond arendab viisakat vestlust. Räägin Eestist ja oma perest. Mainin, et tahan magistriõpinguteks Malta ülikooli astuda, aga paraku ei taheta siin tunnistada Tartu ülikooli diplomit.

Siiani peamiselt vaikides istunud isa köhatab kurgu puhtaks: „Kuidas sa siia niiviisi tulid, ennast pole ülikooligi vastu võetud? Mida sa Maltal tegema hakkad?“

Ehmatusest valguvad mul silmad pisaraid täis ja langetan pilgu taldrikusse. Malta ülikooli tahtmatus mind üliõpilaste ridadesse arvata on väga õrn teema. Põhiline on mitte pisaratel voolata lasta.

(jätkub raamatus)

—-

„Oled sa kindel, et siin praegu kedagi ei ela? Äkki peaks koputama?“ viskan nalja. „Suvel on siin koobastes kindlasti mõnusalt jahe ka ilma konditsioneerita.“

„Koopad on tühjad, britid sundisid üheksateistkümnenda sajandi esimesel poolel viimased elanikud siit lahkuma ja asustasid nad ümber lähedal asuvasse külasse. Maltalased on ikka koobastes elanud, see oli aastasadu loomulik eluviis. Ka tänapäeval elab üks vanaproua Rabati lähedal koopas.“

„Tundub, et neil oli siin päris kodune olemine,“ nendin ringi vaadates. „Millega nad tegelesid?“

(jätkub raamatus)

—-

Elektrikatkestused on Maltal üsna igapäevased: Malta ainuke elektrijaam ei suuda sageli piisavalt elektrit toota ning rikked on kerged tekkima. Mind on alati imestama pannud, kuidas muidu nii hea elatustasemega riigis ei pilguta sagedaste elektrikatkestuste peale keegi silmagi. Tarkadel perenaistel on Maltal gaasi-, mitte elektripliit: nii saab pere sooja õhtusöögi lauale kõigest hoolimata. Tublid Malta pereemad suudavad ka pimedas või küünlavalgel keeta-küpsetada!

(jätkub raamatus)

—-

Olen kuulnud kodakondsusintervjuude kohta hirmujutte ja linnalegende. Räägitakse, et abikaasasid küsitletakse eraldi ja esitatakse imelikke, ehk absurdseidki küsimusi.

„Mis värvi on teie abikaasa hambahari?“ (Siinkohal jääks vastuse võlgu, ei mäleta.)

„Mis on teie abikaasa lemmiktoit?“

„Mida te teisipäeva õhtul sõite?“ (Hm, jogurtit ja juustu, kuna külmkapis polnud midagi muud?)

„Mis on teie abikaasa lemmikvärv?“
Ja nii edasi.
Intervjuupäeva hommikul olen üsna pabinas, kuigi karta pole justkui midagi. Pärast lühikest ooteaega kutsutakse meid luugi juurde. Naisametnik silmitseb meid tähelepanelikult.

(jätkub raamatus)

—-

Esiajaloolised Ġgantija templid on Malta saarestiku umbes kolmekümne viie templi hulgas kõige vanemad. Malta saarestik on koduks maailma vanimatele ilma sideaineta ehitatud templitele, mida templiehitajate rahvas hakkas ehitama umbes kolm tuhat kuussada aastat enne meie aega. Sageli üllatab inimesi, et Inglismaa Stonehenge ja Egiptuse püramiidid ehitati nendest müstilistest Malta pühapaikadest umbes tuhat aastat hiljem. Kohalike templite ainulaadsust on tunnustanud ka UNESCO ja mitu saarestiku templit on selle väärika organisatsiooni kaitse all.

(jätkub raamatus)

—-

Teatris püüan oma töölaua taga hommikuse käigu unustada. Tööd on palju ja põnevat, minu ülesanne on teatri avalikke suhteid arendada, avalikkust erinevatest projektidest ja etendustest teavitada, reklaammaterjale koostada, pressikonverentse korraldada ning ajakirjanike ja esinejatega suhelda. Erinevalt Eestist pole Maltal professionaalset teatritruppi, mis kuuluks teatrimaja juurde. Malta teatrimaastik koosneb asjaarmastajatest, on palju erinevaid gruppe, mõned neist on üsna tasemel, teised rohkem külateatri kanti. Esimene professionaalne teater luuakse Maltal alles 2016. aastal.

(jätkub raamatus)

—-

Referendumipäeva hommikul on valimisjaoskondades järjekord ukse taga ja inimesed räägivad omavahel ärevalt sosistades. Mikrobussidega saabuvad oma kodanikukohust täitma nunnad, kes seisavad vaikselt oma järjekorda oodates nagu kuulekad pingviinid. Ukse ees peatub pidureid krigistades ka kiirabiauto ja sealt aidatakse välja ratastoolides otsustava ilmega vanainimesed, kes on otse haiglavoodist ja vanadekodust valima toodud. Hiljem selgub paljude meelepahaks, et üks Mellieħa vanadekodu hooldaja, kes hoolealuseid valima viis, küsis vahetult enne hääletussedeli täitmist ähvardavalt: „Kas sa tahad oma abielu lahutada?“

(jätkub raamatus)

—-

Minu palatis kõrvalvoodis lamava malta naise abikaasa on viimaks pärast kurba stseeni lahkunud. Hingan kergendatult, kuna viimaks on veidi rahu ja vaikust. Ning kui beebi lubab, võibolla saab mõne tunni magadagi. Palatinaaber ootab keisrilõiget ja on päev varem haiglasse tulnud. Umbes tunni pärast kuulen kardina tagant jälle juttu. Ega mees ometigi palatisse tagasi ei hiilinud? Seda on õdede jutu järgi varemgi juhtunud, ükskord avastanud nad abikaasa peidust koguni voodi alt! Kell läheneb keskööle. Selgub, et paarike arutab detailselt telefoni teel lahusoldud tunni jooksul juhtunut.

(jätkub raamatus)

—-

Pärast paberite allakirjutamist kibeleme majas tööde alustamisega: arvestame, et selle elamiskõlblikuks muutmiseks kulub umbes aasta. Peagi avastame, mida tähendab olla majaomanik UNESCO kaitse all olevas linnas: ühtegi kivi ei tohi liigutada vastava ametkonna loata. Järgnevad järjekorrad, paberikuhjad, arvukad komisjonid, ametnike majavisiidid ja muidugi arved. Otsustame, et tahame ehitada majale peale veel ühe avara ja valgusküllase korruse köögiks ja elutoaks ning katuseterrassi, kust merd vaadata. Enne kui õige komisjon korruse plaani heaks kiidab, peab arhitekt seda ümber tegema viis korda.

(jätkub raamatus)

—-

Muidugi, nüüd tuleb mulle meelde, et Lippu on suur karnevalientusiast. Karnevali on saarel peetud juba 15. sajandist ja pidustused toimuvad just enne paastuaja algust. Juba kuid varem ehitavad asjaarmastajate grupid saladuskatte all – et konkurendid plaanist aimu ei saaks – karnevaliautosid ja Lippu kuulub ühte sellisesse „salaseltsi“. Papjeemašeest valmistatud eredavärvilised tuledega tikitud ja sageli satiirilise temaatikaga karnevaliautod tuuakse pidustusteks rahvale näitamiseks Valletta ja Floriana tänavatele, iga auto ümber kepslemas ka uhketes kostüümides tantsutrupp.

(jätkub raamatus)

Autoriõigus: Ingrid Eomois ja Petrone Print OÜ, 2017

Toimetaja: Tiina Kanarbik
Keeletoimetaja ja korrektor: Triinu-Mari Vorp
Kujundaja: Madis Kats
Kaardi kujundaja: Kudrun Vungi
Küljendaja: Aive Maasalu
Albumi fotod: Ingrid Eomois, Aydin Matlabi, Keith Scicluna, Leslie Vella, Frank Kirchner, Carl Farrugia

Kaanefoto: Jaroslav Moravcik / 123rf.com
Autorifoto: erakogu

Trükk: Greif OÜ

ISBN 978-9949-608-56-0 (trükis)
ISBN 978-9949-608-57-7 (epub)
ISBN 978-9949-608-58-4 (epub)

pehme kaas, 130 x 190 mm
232 + 16 lk

9.00 

Laos

Ostan e-raamatuna

Kommentaarid


Külaline
Margit MM
1 aasta 3 päeva tagasi

Mõnus lugemine ja soovitan kõigile. Nii enne kui ka pärast Malta reisi. Oli äratundnist, oli uusi teadmisi kui vanade kinnistamist. Ingrid kirjutab samuti väga hästi, lugemine läks lihtsalt.

Külaline
Kadri-Ann
1 aasta 3 kuud tagasi

Lugesin selle raamatu meelega läbi pärast enda reisi, et ei tekiks mingeid eelnevaid arvamusi. Olime perega Maltal peaaegu kuu aega ja nii mõnigi asi valmistas raamatut lugedes äratundmisrõõmu. Võtsin raamatu ette õhtul ja enne magama ei saanudki, kui loetud. Väga huvitav, kuidas sealse eluolu ja autori oma kogemuse vahele oli pikitud ka üht-teist Malta ajaloost ja kommetest. Vastuoluline koht see Malta,aga tundub jah, et külmaks ei jäta kedagi.

Külaline
Vesta Vendel
1 aasta 9 kuud tagasi

Mõne raamatu kätte võtmisel on väga isiklik põhjus. Lähen tuleva aasta alguses kuuks ajaks Maltale ja seetõttu otsisin välja Ingrid Eomoisi raamatu „Minu Malta“. See juhtus olema nii haarav, et ega seda enne käest ei saanudki panna, kui läbi sai loetud. Lihtne, ilus ja põnev koht ootab ees, see sai selgeks. Kuna raamat keskendub Maltale selle peamisel turismihooajal, otsustasin julguse kokku võtta ja autorilt uurida, kas talvine Malta on väga erinev. Armas Ingrid ei pannud küsijale pahaks ja jagas lahkelt hulgaliselt soovitusi lisaks. Suur tänu, Ingrid! Ootan põnevusega kohtumist Maltaga ja ehk ka sinuga!

Külaline
Ene
2 aastat 2 kuud tagasi

Tànan autorit suurepàrase reisielamuse eest raamatut lugedes!
Ostsin raamatu just enne reisi. Raamat on kirjutatud huvitavalt ja vàrvikalt, lihtsalt ja kaasaharavalt.
Sain ùlevaate Maltast ja maltalastest, mis omakorda tekitas soovi kohtuda Ingridiga Maltal, et olla kasvòi lùhikest aega selle toreda inimese seltsis ja nautida Malta kultuuri.
Ja minu soov tàitubki, ootan pònevusega homme algavat reisi ja kokkusaamist.
Ingridile soovin aga kerget sulge, tublidust ja aega uute elamuste kirjeldamiseks!
Armastuse ja austusega

Külaline
Kristin
2 aastat 6 kuud tagasi

Väga huvitavalt kirjutatud raamat. Juba ainult lugedes tundub kuidas ise seal oled ja kirjeldatud linnu/ olukordi näed. Kaasahaarav ja kindlasti suureks abiks kui plaanid Maltale reisida.

Külaline
Lia
2 aastat 7 kuud tagasi

Suured tänud kogu Minu sarjale, väga kasulik lugemisvara erinevate riikide elu-oluga kurssi viimiseks. Planeerides reisi Maltale on Ingridi raamat hea tugi ja teekaaslane. Väga mõnus lugemine, head kirjeldused ja läbivaks tooniks muidugi Ingridi suur tahe selles riigis elada, õppida ja töötada. Ootan huviga homme algavat reisi Maltale ja kohtumist Ingridiga 🙂

Külaline
Kristel
2 aastat 7 kuud tagasi

Minul jagub vaid kiidusõnu Ingrid Eomoisi Minu Malta raamatule. Lugesin raamatu läbi aasta pärast Maltal esimest korda viibimist. Minu Malta raamatu kirjeldused Maltast tuletasid väga värvikalt meelde Malta eluolu, inimesi ja loodust. Lisaks sain mitmeid selgitusi, mis pani mõistma maltalasi ja nende mõttelaadi.
Autori kirjastiil on hästi kaasahaarav ja põnevalt kirjutatud. Maltaga seondub teatud salapära ja minu arust autor on ka seda salapära püüdnud erinevate lugudega välja tuua.
Kuivõrd Maltale on uuesti minek, siis tegin päris palju väljavõtteid, et kohapeal nendele uuesti tähelepanu pöörata.
Aitäh autorile selle raamatu eest ning soovitan Minu Malta raamatut kõigile, kes saarele plaanivad minna või seal juba käinud

Külaline
Kike
2 aastat 10 kuud tagasi

Armastan igat Minu-sarja raamatut. Minu Malta yllatas järjekordselt, kui tubli ja sihikindel vôib yks Eesti naine ikka olla. Huvitav oli lugeda Maltast, kuhu nyyd isegi tahaks jôuda, aga veelgi huvitavam oli lugeda Ingridi elust Maltal. Aitähhh huvitava lugemiskogemuse eest!!!

Külaline
Kerli
2 aastat 10 kuud tagasi

Olles Maltat ise kolm korda külastanud, oli tore äratundmisrõõm tuttavatest kohtadest ja paikadest kuid ka palju huvitavat mida veel ei teadnud väikese ja vägeva Malta kohta. Lugemine haaras endaga kaasa, see on tuntav, et autor on professionaalne Malta asjatundja. Soovitan nii raamatut lugeda kui ka külastada seda huvitavat väikest saart.

Külaline
Õnne Sillandi
3 aastat 1 kuu tagasi

Sageli ma enne reisi ei loe Minu-sarja raamatut selle maa kohta,kuhu reisin,aga seekord otsustasin lugeda.Väga sooja südamega,ladusa stiiliga kirjutatud.Sain palju teada Malta kohta.Suured tänud Ingridile selle kaasahaarava ja elamusterohke raamatu eest! Tervist ja Päikest temale ja perele!

Külaline
Aire
3 aastat 4 kuud tagasi

Kohtusin Ingridiga Tartus tema raamatu “Minu Malta” esitlusel, kuhu oli kokku tulnud saalitäis huvilisi! Super esitlus oli! Aitäh veelkord! Raamat annab Maltast hea ülevaate ja seda on mõnus lugeda. Soovitan kindlasti ka oma sõpradele! Nüüd, peale Malta reisi, võin öelda, et raamat aitas reisi paremini planeerida. Malta on imeline ! Soovin Ingridile ja tema perele päikest ning palju rõõmsaid hetki!

Külaline
Tanel
3 aastat 6 kuud tagasi

Väga soe, mõnus, muhe ja asjalik lugemine kaasahaaravas stiilis.
PS lk 139 räägitakse algul mehest, siis isa tapmisest ja seejärel jälle abikaasa surmast. See “isa” on natuke segadusseajav ????

Külaline
Piret Põld
3 aastat 7 kuud tagasi

Enne Maltale sõitu sattusin lugema, et “Minu Malta” autor Ingrid Eomois tutvustab ka hea meelega ise saart. Kiirpilk raamatule enne reisi, põnev ringkäik Ingridiga pealinnas Vallettas ja seejärel põhjalik lugemine – selline on minu kogemus. Malta ja maltalased jäid südamesse, Ingridi jagatu innustas veelgi juurde uurima ja lugema ning ajalugu haarab üha enam. Kindlasti üks paremaid minu-sarja raamatuid, ladusalt ja ausalt kirjutatud. Aitäh Ingrid!

Külaline
Epp Säga
3 aastat 7 kuud tagasi

Ostsin ettejuhtuvad odavlennu piletid kuhugi – MALTA. Kus see asub ja mis maa see on? Esimene mõte, otsin raamatu, kas on olemas Minu Malta, jess leidsin ja sain lausa kingituseks. Tänu sellele raamatule sain ülevaate sellest väiksest riigist, kuhu reisin ja tänu sellele raamatule võtsin ühendust ka autoriga, kes tegi meile toreda ekskursiooni Valletas. Tänu sellele raamatule oskasin ma leida sealt kohti, mida kindlasti nädala jooksul vaadata ja külastada. Tänud Ingridile nii kaasatõmbava ja huvitava raamatu eest. Soovitan soojalt see enda raamaturiiulile soetada.

Külaline
Kristi Mõttus
3 aastat 7 kuud tagasi

Raamat annab Maltast hea ülevaate ja aitab ka reisi paremini planeerida. Mul oleks nii mitmedki põnevad, ilusad või maitsvad asjad märkamata ja kogemata jäänud, kui poleks neist Ingridi kirjeldustest teada saanud.

Külaline
Teve
3 aastat 8 kuud tagasi

Väga huvitavalt ülesehitatud raamat, mida oli meeldiv lugeda ja ei saanud enne kõrvale panna, kui läbi sai loetud!

Külaline
Heli
3 aastat 8 kuud tagasi

Ise väliseestlasena Tallinnas käies kargas viimasel hetkel poes silma «Minu Malta» – mis sa kostad, eestlane tõesti igas sadamas ees! Juba viis aastat mõlgutan Malta-mõtet ja näe selle ajaga valmiski mulle raamat! Ja Valletta vanalinnas pole enam hotelle ka mõtet otsida, sest autor on ära restaureerinud vanalinna maja ja üürib seal tube välja! Pärast sellise raamatukompu lugemist oleks nagu ise tuttavaks ka saanud. Kõige toredam on see, et raamat valgustab maad tõesti iga külje pealt ja mina, kes ma «kõigest» huvitatud olen, sain vastuse nii ajaloo, lingvistika, traditsioonide, religiooni, kultuuri, töökorralduse, hariduse, kulinaaria kui bioloogia kohta. Fakte vürtsitamas isiklikud läbielamused, mis aeg-ajalt kulmineeruvad lausa põnevaks! Lugege ja mõnulege ning saate targemaks veel pealekauba!

Külaline
Sirly
3 aastat 9 kuud tagasi

Väga mõnus ja muhe lugemine! Ingrid on oskuslikult suutnud kohapealtset kultuuri, ajalugu, eluolu, karaktereid ja isiklikku elukäiku humoorikalt põimida. Kuna elasin ise ka mõni aasta Maltal, siis oli Ingridi sõnaosavalt kirjutatud värvikaid seiku karges Eesti talves äärmiselt soojendav lugeda, et endist kodu meenutada. Lõbus äratundmine, aga ka paljude uute huvitavate faktide teada saamine. Kindlasti soovitan kõigil seda lugeda!

Külaline
Angela
3 aastat 10 kuud tagasi

Järjekordne selle sarja raamat loetud. Kirjutatud on sooja ja uuest kodumaast lugupidava tundega, lugedes ei jää midagi kripima. Kui siis ainult autori pisut põlglik suhtumine riigi usklike kogukonda. Lasteaiaõpetajana lugesin ma muidugi eriti suure huviga lehekülgi poja lasteaiast. No ikka väga suur erinevus, kuidas tullakse toime ja tegutsetakse käitumisprobleemidega lastega. Meil ei oleks selline asi võimalik…vist… Olen tänulik autorile huvitavate lugemistundide eest, soovin talle ja kogu perele õnne ja rõõmu! Äkki õnnestub kunagi kasutada tema giiditeenuseid! 🙂

Külaline
Margit
4 aastat 3 päeva tagasi

Tänan autorit! Oli huvitav lugu, hästi tasakaalustatud valik Maltast kui riigist ja autori enda kogemustest, värvikalt ning ladusalt kirja pandud. Muhe lugemisvara, soovitan kindlasti ka sõpradele!

Külaline
Ülle Hint
4 aastat 9 päeva tagasi

Tänan raamatu eest.! Ootasin seda pikisilmi peale Malta reisi ja lõpiks ongi valmis ja loetud ka . Väga huvitav ja värvikas lugemine. Meenutab reisi ja maad, mis mulle väga-väga meeldis.

Külaline
Artur
4 aastat 29 päeva tagasi

Tean Ingrid Eomoisi Malta reisi päevilt ,kui asjatundlikku ja suurepärast giidi ,kelle tegevust Eesti tutvustamisel ja Eesti kodanike igakülgsel abistamisel on tunnustanud ka meie välisministeerium . Lugesin huviga tema raamatut Minu Malta . Hea stiil ,hästi kirjutatud ,mõnus lugeda. Maltal pikka aega elanud Ingrid on osanud anda hea ülevaate Malta ajaloost , vaatamisväärsustest ,inimeste igapäevaelust ja ka sellest ,kui raske oli ühel eesti tüdrukul aastate eest Malta ühiskonda sulanduda . Ingrid on aga sellega kenasti hakkama saanud ! Raamatu autoril on väga hea väljendusoskus ,mistõttu loodan ,et Briti Nõukogu direktori töö kõrvalt jääb tal aega mõne uue raamatu kirjutamiseks !